DuyurularTaşaron İşçilerin Kadroya Alımına Başlanacak


6 Aralıkta Torba yasa ile ilgili ayrıntıları verirken taşeron işçilerin durumu ile ilgili de bilgi aktarımı yapmıştım. tekrar edersek : Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve İl Özel İdarelerindeki 400 bin işçimiz çalıştıkları yerde belediyelerde istihdam edileceğinden,  Belediye ve İl Özel İdarelerinde, taşeron olarak çalışanlar il özel idarelerin ve belediyelerin iktisadi teşekküllerinde işçi olarak istihdam edilecekler bahsetmiştik. Ayrıca : 23 bin mevsimlik işçinin çalışma sürelerinin 9 ay 29 güne kadar çıkabileceğini söyledi. 4/C kapsamında çalışanlar, 4/B kadrosuna geçecekleri ve mevsimlik çalışan geçici işçiler 5 ay 29 güne kadar olan çalışma sürelerinin 4 aya kadar daha uzatılmasını sağlanacağından bahsetmiştim.

Dünde Çalışma Bakanlığı, taşeron işçilere kadro alımları ile ilgili açıklamada bulundu. Taşeron işçilerin kadro başvuruları 2 Ocak’ta başlayacağını açıklandı.

Açıklamada “Alt işveren işçilerimizin kıdem tazminatına esas olan toplam hizmet süresi ile izin sürelerinin hesabında geçmiş kıdemler İş Kanunu çerçevesinde dikkate alınacaktır. İşçilerimizin bu hakları da korunmaktadır. 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren 10 gün içinde, çalıştıkları alt işveren şirketlere değil, istihdam edilecekleri kurumlara başvuracaklardır. 4 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile alt işveren işçilerimizin kamuda istihdamı için yapılan düzenleme, 2 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek olup, hem merkezi yönetim hem de belediye ve il özel idareleri gibi mahalli idarelerde alt işveren işçilerimizin istihdam edilmek üzere başvuruları 2 Ocak 2018 tarihinde başlayacaktır. Bu tarihten önce herhangi bir başvuruda bulunulması gerekmemektedir. Başvuru ve kadroya geçiş sürecine ilişkin uygulamayı anlatan usul ve esaslar bu hafta içinde yayınlanacak ve geçiş süreci 2 Ocak 2018’den itibaren 90 gün içinde sonuçlandırılacaktır.” denildi.

Böylece bir kangren duruma düşen taşeron işçi sorununda sona gelinmeye başlandı. Kadroya geçiş süreçleri ile ilgili uygulama nasıl olacak yayınlandığı zaman göreceğiz.

Geçiş yapan işçiler ile  kamuda istihdam edildikleri için, kadroya geçişleri nedeniyle herhangi bir hak kaybına sebep olmadan çalıştıkları idare ile  sözleşmesi yapacak.

İşçilerin kıdem tazminatına esas olan toplam hizmet süresi ile izin sürelerinin hesabında geçmiş kıdemler İş Kanunu çerçevesinde dikkate alınacak. Bu hakları da korunacaktır. Bakanlığın açıklamalarının satır başları bu şekildedir.